• info@mamospimise.com
  • Начало
  • Блог
  • Цени
    • Дигитални курсове
      • Сънят на бебето от 0 до 3 месеца
      • Режимът на бебето от 3 месеца до 3 години
      • Самостоятелно заспиване
    • Консултации
      • Единични консултации
      • Проследяване и самостоятелно заспиване
  • Моята история
  • Контакти
  • Още
    • Любими продукти
    • Често задавани въпроси
Menu
  • Начало
  • Блог
  • Цени
    • Дигитални курсове
      • Сънят на бебето от 0 до 3 месеца
      • Режимът на бебето от 3 месеца до 3 години
      • Самостоятелно заспиване
    • Консултации
      • Единични консултации
      • Проследяване и самостоятелно заспиване
  • Моята история
  • Контакти
  • Още
    • Любими продукти
    • Често задавани въпроси
04.10.2020 by Йоана Маринова
5-24 месеца, Режим на бебето

Преход от 2 към 1 спане

Преход от 2 към 1 спане
04.10.2020 by Йоана Маринова
5-24 месеца, Режим на бебето

В днешния блог пост ще разкажа как да помогнете на детето си да премине към 1 сън. Имайте предвид, че за да започнете прехода, трябва да забелязвате тенденция от няколко или всички сигнали в продължение на 2 седмици. Понякога за 2-3 дни може да се забележи промяна в режима, но след това всичко да се върне обратно постарому и затова не бива да прибързвате.

Преходът е много лесен, ако бебето е готово. Ако бебето показва, че може да издържи малко повече време будно. Ако бебето видимо не желае да заспива за едно от двете спанета.

Но ако сте избързали и погрешно премахнете единия сън, няма да имате никакъв успех. Дори ще усетите много сериозно влошаване на нощния сън – чести нощни събуждания, будуване от преумора, ранни ставания от преумора и кратки дремки със силен плач.

Затова изчакайте бебето да покаже сигналите за готовност и чак тогава действайте!

В случай, че не успявате да се справите с прехода, бебето показва, че е готово, но се лутате в режима, запишете се за дигиталния ми курс “Режимът на бебето”. С него ще успеете да изградите гъвкав режим от нулата, изцяло съобразен с индивидуалните нужди на бебето си!

 

Децата преминават към 1 сън най-рано на 12 месеца и най-късно на 19 месеца, като само 17% от децата са напълно готови да преминат на един сън на 12-месечна възраст. Понякога заради яслата се налага детето да премине към 1 сън на 12-месечна възраст и това е напълно постижимо с малко помощ от страна на родителя. Децата са физически готови за този преход след навършване на годинката, но не и преди това. Ако детето няма навършени 12 месеца, отказва втория си сън и се чудите какво се случва, хвърлете един поглед на този блог пост! 

 

Ето и други ситуации, в които детето все още е готово за отпадане на втория сън:

Понякога му отнема доста време да заспи за първия и/или втория сън през деня. Детето протестира заспиването или пък си говори и изглежда, че няма да заспи изобщо, но след известно време заспива и спи в продължение на 60-90 минути! Ако детето все пак заспива и за двете спанета и спи повече от 50 мин., то вероятно е все още рано за прехода. Понякога децата трудно се отпускат и трудно преминават от ентусиазма при игрите и ходенето (ако детето тъкмо прохожда, вероятно ще иска само това да прави и няма да приоритизира почивката) към успокояване и заспиване.

 

Ако детето пропусне 1 сън през деня, става много раздразнително и не може да издържи до следващото заспиване.

 

Обикновено навън децата се стимулират прекалено много и не заспиват навреме или изобщо пропускат сън. Ако това се случва при вас, то със сигурност приспивайте детето предимно вкъщи, за да му осигурите нужната почивка.

 

Детето не издържа повече от 3-4 часа след сутрешното събуждане без сън, като дори е възможно от преумора да изпадне в неутешим плач. Няма как в такъв случай детето да премине на 1 сън през деня, тъй като при режим само с 1 спане, детето трябва да може да издържа 5-6 часа будно преди съня на обяд. В такъв случай детето все още има нужда от 2 спанета на ден.

А сега нека разгледаме сигналите, които децата дават, когато са

  • Протестира заспиването за дневен сън, като най-често не заспива изобщо и след това детето изглежда сякаш е пълно с енергия и е видимо щастливо.
  • Протестира заспиването за дневен сън, като дори да заспи, спи много по-малко от обикновено - само кратка дрямка.
  • Двете спанета през деня досега са били по-дълги от 50 мин., но вече и двете са кратки дремки.
  • В комбинация с изброените по-горе, детето започва да заспива много трудно вечер и/или да се буди сутрин преди 6:00ч. (сутрешно събуждане преди 6:00ч. е сигнал за проблем). Когато детето протестира заспиването през деня и прави само кратки дремки, се натрупва преумора, която предизвиква трудно заспиване за вечерен сън, необясними нощни събуждания и ранно сутрешно събуждане преди 6:00ч.
  • Детето вече може да издържи будно комфортно повече от 4 часа, без да показва сигнали за силна преумора. Нормално е малко да се преуморява, докато свикне с изцяло новия режим, но не би трябвало да се стига до състояние на изтощение при липсата на втори сън.
  • Сумарно будуването за целия ден е максимизирано, като детето има 11 часа будуване за деня (при интервали на будуване 3/4/4 или 3/3:30/4:30 или други подобни вариации) и спи 2 пъти по 60 минути (ограничавате съня на детето до 60 минути, ако се налага). От този момент нататък увеличаването на интервалите на будуване ще започне да “краде” от нощния сън на детето и да му натрупва преумора, а това не е никак желателно.

Нужно е да забелязвате няколко от сигналите и те да бъдат тенденция, в продължение на 2 седмици, преди да започнете промените. 

И сега как да помогнете на детето да направи прехода по-лесно?

Ще ви дам няколко варианта, като трябва да прецените във вашата ситуация кой ще пасне най-добре на детето и промените в режима, които предстоят да направите.

  • Плавно премествате сутрешния сън! Този подход е изключително подходящ за деца, които са много чувствителни към интервалите на будуване и лесно се преуморяват. Също така, ако предстои започване на ясла и детето все още спи по 2 пъти на ден, този подход намирам за най-подходящ от трите изброени. Задачата ви ще бъде да помогнете на детето да издържа сутрин 10-15 мин. повече на всеки 3-4 дни, докато сутрешния сън се измести около 12:00 часа, вместо в 9:30-10:00 часа. В един момент детето ще спи много добре, ако заспи към 11:15, но ще бъде много преуморено, ако заспива в 11:30. Тогава е подходящо да направите пауза с преместването на съня за поне седмица, преди да преместите съня с още 15-тина минути. Не бързайте! Докато плавно измествате сутрешния сън, (вероятно, но не задължително) все още ще има втори сън за деня, за да може детето да издържи до вечерното заспиване. Първия сън остава дълъг и не го ограничавате, а втория сън е кратка дрямка, не по-дълга от 45 минути. Вторият сън отпада, когато изместите първия на обяд и втория сън започва да се “слива” с вечерното заспиване/детето не заспива за втори сън/вече искате да премахнете втория сън.
  • Плавно съкратете сутрешния сън на детето. Този вариант е подходящ, в случай че детето отказва да заспи сутрин или прави винаги кратка дрямка. Изглежда сякаш има желание да спи единствено след обяд. Продължавате да приспивате детето сутрин, но ограничавате съня, докато той стане ~10-минутен и детето е готово изцяло да го пропусне. По този начин втория сън ще бъде в нормално време през деня, няма да измести вечерното заспиване прекалено късно и да се слее с вечерния сън.
  • Последният подход е най-директен, като е подходящ за деца, които не са толкова чувствителни към промени и сравнително лесно преминават към изцяло нов режим. Ако детето се буди сутрин около 6:30, можете да преместите сутрешния сън директно в 11:30ч. Ако по принцип се буди по-късно, можете да преместите съня малко по-късно на обяд. Поддържате съня в един и същи час за около 2 седмици. Ако понякога детето иска да заспи по-рано, можете да го сложите да спи 30 мин по-рано от обикновено. След като детето се адаптира към заспиване и дълго спане в 11:30ч., можете да го преместите около 12:00-12:30 часа. Този тип режим “by the clock” ви дава гъвкавост от 30 минути, като в зависимост от сутрешното събуждане през повечето време детето ще заспива на обяд в 12:30, но ако се е събудило по-рано, може да легне на обяд по-рано при нужда.

Винаги казвам, че детето трябва да спи достатъчно през деня, за да спи спокойно нощем. В режима с 1 сън през деня “достатъчно” означава 1.5-3 часа. Ако детето спи от 3 часа, съветвам ви да го събудите, за да не повлияе повечето дневен сън негативно на нощния. А в случай че детето спи по-малко от 90 минути, то ще е нужно да му помогнете да започне да спи по-дълго. С децата, които заспиват самостоятелно, означава да им се даде възможност да заспят отново, ако са се дъбудили след кратка дрямка. А ако приспивате детето си, то е нужно да го доприспите, за да успее да отпочине достатъчно. Нормално е в началото детето да не може да спи дълго при прехода, все пак за някои деца този преход е най-труден и носи много преумора. Вероятно няма да имате “автоматично” преминаване към 1 сън и е съвсем нормално да имате 3-4 много трудни седмици.

 

След прехода към 1 сън някои деца ще спят само по 90 минути и няма да успяват да спят по 2-3 часа през деня, както други деца правят. Децата с по-кратък дневен сън ще си набавят нужния сън за 24-часов период като си лягат малко по-рано вечер и спят по 11-12 часа нощем, вместо минималните 10 часа. Не насилвайте дневния сън и не се опитвайте на всяка цена да накарате детето да спи по 3 часа през деня! Знам, че за родителя този дълъг дневен сън е прекрасна възможност за отхвърляне на задачи, лично време и т.н., но преди всичко са важни индивидуалните нужди на детето. Преди и след прехода на детето ще са му нужни сравнително еднакви часове сън за денонощие. Ако преди прехода детето е правило 10 часа нощен сън + 2.5 часа дневен сън, а след прехода детето прави 11 часа нощен сън и 1.5 часа дневен сън, то всичко е нормално!

трябва да будува детето, ако спи само по 1 път на ден?

Интервалите на будуване са 4-6-часови. Има няколко варианта за режима, като основните са:

Детето успява да направи по-дълго будуване сутрин – 6 часа и по-кратко вечер – 4-4.5 часа.

Детето прави сравнително еднакви интервали на будуване преди и след сън – 5 часа сутрин и още 5.5 часа вечер.

Целта е да имате 10-11 часа будуване, като в началото на прехода ще са по-малко, а след няколко месеца детето ще успява да стои будно повече време, без да се преуморява. Ето и пример:

На 13 месеца детето прави преход към 1 сън, като будуването е 6 часа сутрин и 4 часа преди вечерното заспиване. 2-3 месеца по-късно интервала преди вечерното заспиване е вече 4.5 часа. Около втората годинка детето успява да изържи цели 5 часа преди вечерния сън.

трябва да си ляга детето при режим с 1 сън?

Много често ми се случва родителите да ми кажат “Мислех си, че колкото по-голямо става детето, толкова по-късно ще си ляга…”. Да, но не и повреме на преход от 2 към 1 спане дневно! Ако вече сте минали по този път или в момента го правите, то със сигурност сте забелязали, че детето си ляга около 21:00 часа, ако спи по 2 пъти. Това е съвсем нормално, когато детето е максимизирало будуването си и е на ръба да премахне втория си сън. Но след отпадане на втория сън, вечерното заспиване се измества по-рано, за да не се натрупва преумора преди вечерния сън. Това е най-важното повреме на прехода – да прецените правилно кога да приспите детето. За някои деца това ще трябва да бъде още в 18:00 часа, а за други около 19:00 часа. Нямам точен отговор на въпроса кога да си ляга детето, защото ситуацията тряба да бъде индивидуално преценена. Ако детето става рано, спи веднъж за 90-120 минути, то със сигурност ще си ляга доста по-рано от обикновено. Прескачането от ден с 2 спанета към ден с 1 спане не е добра идея, тъй като това пречи на консолидирането на съня и цялостното пренастройване на вътрешния часовник на детето. Премахването на втория сън ще доведе до промяна в ежеденевието, навиците за илизане, навиците за хранене и живота на детето. Бъдете постоянни и използвайте съветите ми, за да помогнете на детето си по-лесно да премине към режим с 1 спане през деня.

 

Прехода може да ви се стори ужасно труден и да отнеме цял месец за детето да нормализира режима си или пък да се случи много естествено и без никакви проблеми! Ако заради започване на ясла ви предстои да помогнете на детето да премине на 1 сън, започнете 3-4 седмици преди тръгването на ясла. При всички положения си дайте време и не бързайте. Нужно е много постоянство и търпение, особено когато не виждате бързи резултати и се чувствате обезкуражени. 

дневен сън режим

Previous articleРегресията в 10-и месецNext article Преход към зимно часово време

За този Блог

Здравейте!

Аз съм Йоана и съм сертифициран педиатричен консултант по детски сън. Работя индивидуално със семейства, за да подобрят съня на децата им. Разгледайте постовете ми, за да получите полезна информация на тема детски сън. Можете да ме последвате и в социалните мрежи, където да следите публикациите ми всекидневно!

Категории

  • 0-4 месеца
  • 5-24 месеца
  • Дневен сън
  • Залъгалка-биберон
  • Нoщни събуждания
  • Нощен сън
  • Пътуване
  • Регресии
  • Режим на бебето

Тагове

бебето започна да спи по корем бебето плаче на сън по корем бебето се буди за мляко бебето се обръща по корем на сън бебето спи по корем бебето трябва ли да спи в кошара вечерно заспиване в колко часа трябва да заспива бебето в колко часа трябва да приспивам бебето детето има кошмари детето ми крещи на сън детето ми се буди с писъци детето ми сънува детето плаче неистово детето плаче нощем и се удря дневен сън захранване зимно часово време какво легло трябва да има бебето как да накарам бебето да спре да се буди за мляко как да науча бебето да си спи в кошарата как да отуча бебето да спи на спалнята как да премахна нощното хранене как да преместя бебето да спи в кошарата как да разбера защо плаче бебето как да разбера кога му се спи кога спи новороденото кога трябва да приспивам новороденото бебе колко време спи новороденото колко рано трябва да заспива бебето кошмари кратки дремки къде трябва да спи бебето мога ли да сложа обиколници може ли бебето да спи на спалнята нощен сън нощни терори поза за сън премахване на нощно хранене ранни събуждания режим смяна на часовника трудно заспиване трябва ли бебето да си ляга рано чести нощни събуждания
  • info@mamospimise.com

Запишете се за моя бюлетин

Мамо, спи ми се! Всички права запазени! © 2021

Общи условия

Политика за поверителност

Instagram
Facebook-square
Facebook-messenger
Сайтът използва cookies, за да осигури по-добра услуга за Вас. Ако продължите да ползвате този сайт, ще приемем че се съгласявате с тази услуга.OkПолитика за поверителност