„Прозорецът на будуване“ е времето от СЪБУЖДАНЕ до ЗАСПИВАНЕ, през което бебето стои будно и го храним, сменяме памперс, играем си с него и т.н.
Изключително полезно е да знаем от колко време на будуване има нужда бебето, за да не го преуморяваме. При достатъчно будуване, то ще изразходи енергията си, ще заспи лесно и ще има консолидиран и продължителен сън.
Твърде много будуване създава преумора, а недостатъчно будуване води до трудно заспиване и кратки дремки. Границата понякога е много тънка, особено при силно чувствителни бебета.
Как тогава да уцелите точния прозорец на будуване за Вашето бебе?
В таблицата с нормите за будуване на бебета и деца по възраст съм посочила ориентировъчни стойности за всяка възраст. От колко будуване има нужда бебето, по колко пъти на ден има нужда да спи и от колко часа нощен сън се нуждае. Всичко това е взаимосвързано и ако едно „парче от пъзела“ липсва или не е правилно, то ще повлияе цялостно на съня на бебето. Точният прозорец на будуване ще даде възможност на бебето да заспи ЛЕСНО и да има КОНСОЛИДИРАН дневен сън и НЕПРЕКЪСНАТ нощен сън.
Ако Вашето бебе спи добре през деня и през нощта, буди се в добро настроение и изобщо е весело и игриво, Ви съветвам да не правите промени по режима и дневния му ритъм 🙂
НО ако Вашето бебе се буди с плач след всяко спане, трудно заспива, прави кратки дремки вместо продължителен дневен сън, буди се сутрин преди 6:00 часа и/или има чести нощни събуждания със силен плач, то тази информация може да Ви бъде МНОГО полезна!

Може да се наложи да задържите бебето будно още 5-10 минути, ако даде сигнал, че му се е доспало по-рано.
ЗАЩО?
Ако бебето започне да се прозява например, но все още не е приключил прозореца на будуване, най-вероятно бебето не е достатъчно изморено. Липсата на достатъчна умора прави заспиването изключително трудно и неприятно за всички. Бебето протестира с мрънкане и плач, играе си в леглото, отнема му 20 мин. и повече, за да заспи, и накрая, когато заспи, прави кратка дрямка, вместо един хубав дълъг дневен сън. И ако това се превърне в норма, започват и чести нощни събуждания.
Как да удължите деликатно прозореца на будуване, ако бебето показва, че му се доспива по-рано?
Това удължаване всъщност представлява едни 5-10 минути и е въпрос на деликатен баланс между достатъчно будуване и преумора, която да предизвика силен рев и протест при заспиване.
Как да разберете дали сте уцелили точния прозорец на будуване като продължителност?
Бебето заспива лесно, без да плаче и не му отнема повече от 15 минути. Има хубав консолидиран сън, което представлява сън по-дълъг от 50 мин. Събужда се в добро настроение и спи добре нощем – без събуждания с плач.
Някои насоки, които биха могли да Ви помогнат, за да „уцелите“ будуването на Вашето бебе:
- Ако спи добре денем и нощем, НЕ правете промяна 🙂
- Ако един дневен сън продължава 20-30 минути, бебето е преуморено и можете да съкратите будуването с 15 минути
- Ако един дневен сън е 45-50 минути, бебето не е достатъчно уморено и можете да добавите 15 минути
- Ако будуването доскоро е работило, но изведнъж бебето не иска да заспива, добавете 15 минути
- Ако при заспиване вечер бебето се буди с плач около 45 минути след заспиване, съкратете будуването преди вечерното лягане с 15 минути
- Ако след дневен сън бебето се буди с мрънкане, плач и като цяло е недоволно, съкратете будуването с 15 минути
интервали на будуване на бебе на 5 месеца колко време трябва да будува бебето колко време трябва да стои будно бебето